Přejít na obsah
Domů > Aktuality... > Ložnice podle feng-shui

Ložnice podle feng-shui

Jak vybrat ložní povlečení? Inspirujte se feng-shui a novou kolekcí společnosti Matějovský.

Feng-shui je stará čínská filozofie zabývající se harmonií člověka a prostoru. Podle ní se učíme uspořádat si svůj prostor tak, abychom se v něm cítili příjemně. Významnou roli v této filozofii hrají barvy a materiály. Jedním z míst, kde trávíme hodně času, téměř třetinu života, je ložnice. Je místem lásky, odpočinku pro mysl i tělo, poskytuje nám bezpečí. Právě proto si zaslouží, abychom jí věnovali dostatek pozornosti. Základní pravidlo, které by v ložnici mělo panovat, je její barevné ladění spíše do jemných uklidňujících odstínů a použití přírodních materiálů. Velký význam mají doplňky, zejména povlečení, které často měníme. Získáváme tak prostor ke hře s barvami a naladění na správnou atmosféru.

Co nás ovlivňuje při výběru povlečení?
Skutečnost, že se ložní prádlo stalo doplňkem interiéru, zvýšila nároky na jeho estetickou hodnotu. Ladící deky a přehozy rozmanitých barev a vzorů jsou mnohdy v obytném prostoru viditelné po celý den. Ložní prádlo se tak stává prvkem působícím na naše smysly nejen ve spánku, a proto je zcela běžné střídat povlečení podle ročního období nebo nálady.
Při výběru si možná plně neuvědomujeme, proč sáhneme po vzoru, jemuž dominuje třeba jemná zelená, hřejivá červená nebo chladná a uklidňující modrá.
Podle feng-shui hrají barvy v našem životě, a tudíž i v interiéru velkou roli. Mohou uklidňovat, provokovat i neutralizovat. Místu, kam se ukládáme ke spánku, je tak třeba věnovat mimořádnou pozornost. Kvalita spánku závisí na mnoha faktorech a významně ovlivňuje naše zdraví. „Při výběru povlečení si představte, jak se cítíte, když jste určitou barvou a vzorem přikrytí. Věnujte také pozornost materiálu – přírodní má vždy přednost. Tvary, vzory a ornamenty jsou pak záležitostí vkusu,“ říká Dita Lyner, specialistka na feng-shui a esoterii.

Symbolika barev z pohledu feng-shui


„Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a mnoha dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit po dlouhou dobu, tudíž i ve spánku a při usínání,“ říká o významu barev Dita Lyner. Místo určené ke spánku by mělo být laděno spíše do uklidňujících barev, což platí zejména pro barvu stěn, podlah, záclon a závěsů. S povlečením je pak možné si hrát a navodit atmosféru pouhou výměnou. Asi i bez velkého přemýšlení sáhneme v zimě po hřejivějších barvách a v létě naopak po chladivých.

Význam jednotlivých barev:

 • Zelená je spolu s červenou barvou života, působí svěžím a zároveň uklidňujícím dojmem. Posiluje krevní oběh a imunitu.
 • Červená je naopak stimulující barva; je to barva ohně, lásky, ale i nenávisti. V ložnici by měla být v kombinaci s klidnějšími barvami jako je hnědá nebo béžová. Není náhodné, že jsou pro povlečení běžné odstíny fialové, lososové a růžové. Všechny tyto barvy v sobě obsahují červenou, zahřejí i povzbudí.
 • Žlutá je barva země a slunce a nejsilněji odráží dopadající světlo; dodává pocit bezpečí a stability. V ložnici je běžné používat její jemnější odstíny okrové, béžové nebo světle hnědé.
 • Oranžová povzbuzuje kreativitu, má v sobě horkost červené zjemněnou přítomností žluté.
 • Růžová pomáhá navodit harmonii, je žensky něžná, ale má v sobě horkost červené. V ložnici je to ideální barva podporující partnerské štěstí.
 • Fialová ztělesňuje rovnováhu mezi smysly. Je vznešenou kombinací červené
 • a modré, která zahřeje i ochladí.
 • Hnědá je pozitivní vyrovnaná barva země a podzimu vhodná k partnerským hrám s barvami.
 • Bílá je barva nevinnosti, čistoty, ale i smutku. Podporuje soustředěnost a jasnou mysl.
 • Modrá má duchovní rozměr, symbolizuje intelekt a poznání. V nesčetných odstínech nás obklopuje všude - je to barva vody a vzduchu ve všech jejich podobách. Světle modrá v nás probouzí otevřenost a podporuje tvůrčí schopnosti.
 • Černá patří do interiéru jen doplňkově v podobě lemů, ornamentů a drobných doplňků. Je to absorbující barva noci a smutku.

„Nároky zákazníků rostou a je vidět, že si vybírají podle mnoha kritérií. Ve snaze harmonizovat svůj životní prostor cíleně vybírají i na základě feng-shui. Jsou ale i takoví, kteří podle těchto zásad jednají zcela intuitivně,“ uvažuje nad volbou zákazníků Zdeněk Matějovský, majitel společnosti Matějovský povlečení.


Nová kolekce povlečení Matějovský: podzim/zima 2011

Dominique - bavlna de luxe, bavlněný satén nebo flanel

Povlečení působí hřejivě a chladivě zároveň. Vyvolává pocit, že spíme v přírodě přikryti podzimním listím.

Cena: od 745 Kč na jedno lůžko.

 

 

 

 

 

 


 

Spiral olive & gris - bavlna de luxe a flanel

Převažující bílá je určena těm, kterým je horko i v zimě. Příjemná olivová podporuje růst.

  

Spiral Bordo - bavlna de luxe a flanel

Jemná, avšak rafinovaná hra barev. Bordó zahřeje, modrá a bílá zchladí.

Cena: od 745 Kč na jedno lůžko.

 

Liberty - bavlna de luxe, bavlněný satén nebo flanel

Zemité tóny a jemný vzor uklidní a dopřejí příjemný odpočinek.

Cena: od 745 Kč na jedno lůžko.

Collector - bavlna de luxe a flanel

Barvy přírody – zelená a hnědá uzemňují a zároveň zahřejí, k čemuž ještě přispívá dotek červené.

Cena: od 745 Kč na jedno lůžko.

 

 

 

Autumn Bordo - bavlna de luxe, krep de luxe a flanel

Kombinace barev pro milovníky změn a rychlosti. Ohnivě červená zahřeje, bílá s šedivou zchladí.

Cena: od 745 Kč na jedno lůžko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mission brown - bambus

Smetanová v kombinaci s odstíny hnědé zahřeje i uklidní.

Cena: od 1190 Kč na jedno lůžko.

 


O společnosti Matějovský

Společnost Matějovský, přední český výrobce ložního povlečení, byla založena v první polovině 90. let podnikatelem Zdeňkem Matějovským. Na českém trhu působí již 20 let a patří mezi nejvýznamnější výrobce českého textilního průmyslu.

Počátky podnikání v první polovině 90. let nebyly snadné. Textilní produkty vlastní výroby prodávala společnost nejdříve jen ve svém okolí, ale brzy došlo k uzavření dohody s obchodním domem Máj a podnikání se začalo rozvíjet. Dnes značka Matějovský udává tempo zdejšímu trhu. Je jedničkou na trhu s ložním povlečením, prostěradly, ručníky, a od června 2011 nabízí svým zákazníkům také noční prádlo pod značkou Matějovský Collection. Své produkty nabízí přes e-shop a ve vybraných prodejnách bytového textilu. Většina finančních prostředků směřuje do vývoje nových technologií.

Design produktů vzniká ve studiu ve Francii a v dalších zahraničních firmách. Od roku 2000 společnost vyrábí licenční povlečení s oblíbenými motivy pro děti jako je Krteček, Hello Kitty apod. Značka Matějovský, založená na rodinném úsilí a tradici, má do budoucna cíl udržet si stávající pozici lídra na českém textilním trhu a expandovat do Německa, Polska, Maďarska a na Slovensko. Více informací o společnosti Matějovský a jejích produktech najdete na www.matejovsky-povleceni.cz.